معرفی و بررسی Darktable 2.0

Darktable یک برنامه برای بهینه سازی تصاویر و همچنین توسعه‌دهنده و ویرایش کننده فایل‌های Raw است. این برنامه یک میزتاریک و اتاق تاریک خانه مجازی است برای عکاسان حرفه‌ای که به دنیای دیجیتال پا گذاشته‌اند که قابلیت‌های بسیاری در آن وجود دارد و متیوانید عکس‌های raw خود را به آسانی ویرایش کرده و یا در عکس‌ها زوم کنید. همچنین برنامه‌های معمولی مشاهده عکس همانند shotwell است امکان را ندارند تا فایل‌های raw را باز کنند و در اینجاست که قهرمان ما یعنی Darktable پا به عرصه عکاسی و ویرایش میگذارد.

پسوند raw یک ویژگی منحصر به فرد دارد و آن هم این است که عکس هارا بدون پردازش و به صورت خام از دوربین دریافت کرده و ذخیره میکند ؛ هیچ چیزی از آنچه که تصویر برداری شده است تغییر نمیکند. در دنیای لینوکس و متن باز چندین جایگزین برای عکس‌های Raw داریم که از آن‌ها میتوان به ufraw و dcraw و … اشاره کرد. با این حال Darktable تلاش کرده است تا تمامی خلاء هایی را که در این نرم‌افزار ها موجود بوده است از بین ببرد و یک محیط تکامل یافته و کاملاً حرفه‌ای را برای عکاسان فراهم کند که میتوان در آن عکس‌ها را در آن واحد و به صورت دسته‌جمعی ویرایش کرده و در زمان صرفه جویی کند. همچنین Darktable یکی از برنامه‌های بسیار آزاد و متن باز است که آوازه آن در همه جای دنیای نرم‌افزارهای آزاد پیچیده است.


معماری داخلی Darktable به کاربران اجازه میدهد تا به راحتی ماژول های مورد نیاز خود را از کارهای بسیار آسان مانند برش و میزان نور تا موارد بسیار حرفه‌ای تر همچون شبیه سازی دید انسان در شب را برای پردازش عکس‌ها به برنامه اضافه کنند.

رابط کاربری برنامه کمی شبیه به lightroom است با این حال سعی شده که ابزار های پراستفاده تر جلوی دید کاربر باشند تا هرچه سریعتر عکس‌های خود را ویرایش کند و طراحی محیط برنامه نیز بسیار ساده و بدور از شلوغی است . همچنین خروجی برنامه را میتوان به نحوی تنظیم کرد تا عکس هایی با کیفیت بسیار بالا تولید نماید.


تمامی ویرایش هایی که انجام میدهد جدای از فایل اصلی انجام می‌شود و بر روی صفحه نمایش نشان داده شده و در دیتابیس کش می‌شوند تا موقعی که آن‌ها را در یک فایل جدا و یا با انتخاب خود بر روی فایل اصلی ذخیره نمایید. فرمت هایی همچون jpeg که پرطرفدار هستند نیز در برنامه پشتیبانی می‌شوند و میتوانید آن‌ها را نیز در برنامه ویرایش کرده و یا خروجی با پسوند مورد نظر داشته باشید.

اگر میخواهید که از جدیدترین نسخه انتشار یافته یعنی نسخه ۲٫۰ استفاده کنید میتوانید از دستورات زیر برای اضافه کردن ppa و به روز رسانی کش نرم‌افزار ها و در پایان نصب آن اقدام کنید.

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable
برای حذف برنامه نیز دستور زیر را میتوانید وارد کنید:
sudo apt-get remove darktable
همچنین اگر به ppa آن نیز نیازی ندارید دستور زیر را برای حذف آن استفاده کنید :
sudo add-apt-repository --remove ppa:pmjdebruijn/darktable-release